Urheilijoiden palkitseminen

  • Kriteerit:
    • SM-, PM-, EM- tai MM-mitali tai Suomen edustaminen maajoukkueessa.
    • Palkittavan urheilijan on mitalin saavutushetkellä asuttava Mustasaaressa.

Palkitut 2021

53 palkittua
25 SM-kulta, 33 SM-hopea, 25 SM-pronssi
1 PM-kulta, 0 PM-hopea, 0 PM-pronssi
0 EM-kulta, 0 EM-hopea, 1 EM-pronssi
1 MM-kulta, 0 MM-hopea, 0 MM-pronssi
2 Maajoukkuetehtävää

Amerikkalainen jalkapallo
Dirisha Alexander Wasa Royals
SM-hopea – U20

Kallio Felix Wasa Royals
SM-hopea – U20

Malinen Tony Wasa Royals
SM-hopea – U20

Pöytätennis
Levander Sam Kotirannan Kunto
SM-hopea – Kaksinpeli – D-SM

Paini
Lahtinen Lotte Vaasan Toverit
SM-pronssi – Vapaa tyyli – Tytöt 15, 54 kg
SM-pronssi – Vapaa tyyli – Tytöt 17, 53 kg

Pada Oliver Vaasan Voima-Veikot
SM-kulta – Kreikkalais-roomalainen tyyli – U17, 60 kg
SM-hopea – Vapaa tyyli ¬– U17, 60 kg
SM-pronssi – Kreikkalais-roomalainen tyyli – U20 60 kg

Åbrant Sebastian Vaasan Voima-Veikot
SM-hopea – Kreikkalais-roomalainen tyyli – Pojat 15, 75 kg
SM-pronssi – Kreikkalais-roomalainen tyyli – U17, 71 kg
SM-pronssi – Vapaa tyyli – Pojat 15, 75 kg

Cheerleading
Felicia Backström West Coast Vikings
MM-kulta – All-girl premier
SM-pronssi – All-girl

Pyöräily
Linde Jan Nykarleby Cykelklubb
SM-kulta – Maantie – Miehet 65
SM-hopea – Tempo – Miehet 65

Pått Sören Wasa Watt Warriors
SM-pronssi – Maantie – Miehet 65

Riddar Harry Wasa Watt Warriors
SM-hopea – Wattbike – Miehet 60
SM-pronssi – Tempo – Miehet 60

Jalkapallo
Elin Rajala Vasa IFK
Edustanut Suomen maajoukkue – Tytöt 18

Yleisurheilu
Forslund Molly Vasa Idrottssällskap
SM-pronssi – Korkeus – Naiset 15, joukkue

Häggdahl Anette IF Femman
SM-hopea – Maastojuoksu – Naiset 60

Kaas Jan Gamlakarleby IF
PM-kulta – Maastojuoksu – Miehet 40

Keskinen Jere Vaasan Toverit
SM-kulta – Seväshyppy, sisällä – Miehet 22
SM-kulta – Seväshyppy, ulkona – Miehet 22

Kvist Elisabeth Vasa Idrottssällskap
SM-pronssi – Korkeus – Naiset 15, joukkue

Kvist Mathilda Vasa Idrottssällskap
SM-hopea – 400m aidat – Naiset 22

Lindberg Hanna IF Femman
SM-hopea – Kiekko – Naiset 16

Nikula Jouko Kunto-Pirkat
SM-kulta – Vauhditon pituus, halli – Miehet 65
SM-hopea – Pituus – Miehet 65
SM-pronssi – Kolmiloikka – Miehet 65
SM-pronssi – Vauhditon kolmiloikka, halli – Miehet 65

Olli Benjamin Vasa idrottssällskap
SM-hopea – Pituus – Miehet 17
SM-pronssi – 100 m – Miehet 17

Richardsson Camilla Esbo IF
SM-kulta – 3000 m hinder – Naiset
SM-hopea – 5000m – Naiset
Edustanut Suomea Suomi-Ruotsi-ottelussa

Sund Linn Vasa Idrottssällskap
SM-pronssi – Kuula – Naiset 22

Träskelin Sune IF Femman
SM-kulta – Maastojuoksu – Miehet 70
SM-kulta – 1500 m – Miehet 70
SM-hopea – 800 m – Miehet 70

Österberg Cecilia IF Femman
SM-hopea – Keihäs – Tytöt 16

Moottoriurheilu
Herrgård Arvid Snow Drag
SM-hopea – Moottorikelkka, drag race – Trail Unlimited

Herrgård Fredrik Snow Drag
SM-pronssi – Moottorikelkka, drag race – Top Fuel

Holm Cassandra Wasa Snowmobile
SM-pronssi – Moottorikelkka, drag race – Stock 650

Pouttu Jyri-Ville Laihian Urheiluautoilijat
EM-pronssi – Pienoisautoilu, OMO

Rabb Kaj Wasa Snowmobile
SM-pronssi – Moottorikelkka, drag race, Stock 850

Österberg William Wasa Snowmobile
SM-kulta – Moottorikelkka, drag race – Stock 650
SM-hopea – Moottorikelkka, drag race – Stock 850

OCR
Rosenberg Susanna OCR Drivkraft
SM-kulta – OCR – Naiset 40-44

Träskelin Joakim OCR Drivkraft
SM-kulta – OCR – Miehet 35-39

Örn Amanda OCR Drivkraft
SM-kulta – OCR – Naiset 18-19

Suunnistus
Fred Bodil IF Femman
SM-pronssi – Hiihtosuunnistus, keskimatka – Naiset 65

Hahn Olivia OK77
SM-pronssi – Sprintti – Naiset 18

Hall Andreas IF Femman
SM-kulta – Keskimatka – Miehet 35

Pått Saga IF Minken
SM-hopea – Pyöräsuunnistus, sprintti – Naiset 70

Paralympia
Toivanen Mikael Vaasan Ampujat
SM-pronssi – Ilmakivääri, maku
SM-pronssi – Ilmakivääri, pysty

Villanen Timo Vaasan Sulkis
SM-kulta – nelinpeli, parabadminton
SM-hopea – kaksinpeli, parabadminton

Ridsport
Söderholm Tove Vasa Sportryttare
SM-pronssi – Valjakkoajo, hevosyksikölle

Uinti
Ravals Simon Vaasan uimaseura
SM-pronssi – 4×200 m – Miehet 18

Williamsson Ellen Vasa simsällskap
SM-pronssi – 200 m rintauinti – Tytöt 15

Hiihto
Hjerpe Wilma Norrvalla Ski Team
SM-hopea – Parisprintti, perinteinen tyyli – Tytöt 16
SM-hopea – Viesti, vapaa tyyli – Flickor 16

Ammunta
Pätsi Jaska Vasa Skyttegille – Vaasan Ampujat
SM-kulta – PCC, open – Junior
SM-kulta – PCC – Junior

Pätsi Sanni-Johanna Vasa Skyttegille – Vaasan Ampujat
SM-kulta – Practical, Steel, production optics-lady
SM-hopea – Practical, haulikko, standard-lady
SM-pronssi – Practical, production optics, pistol – Lady

Voimamies
Keskinen Juha Vaasan Toverit
SM-kulta – Strongman – Veteraner

Lentopallo
Kaunismäki Veli-Matti Vaasa Beach Club
SM-hopea – Beach volley – Miehet 55