Ennakkoäänestys

Ennakkoäänestys järjestetään 12.–18.1.

Kotikunnastasi riippumatta voit äänestää ennakkoon missä tahansa yleisessä ennakkoäänestyspaikassa Suomessa. Pohjanmaan yleiset ennakkoäänestyspaikat on lueteltu ilmoituskortissasi. Luettelon Suomen yleisistä ennakkoäänestyspaikoista löydät osoitteesta www.vaalit.fi.

Ulkomailla voit äänestää ennakkoon Suomen edustustoissa 12.–15.1. Luettelon ulkomailla olevista ennakkoäänestyspaikoista löydät osoitteesta www.vaalit.fi.

Mustasaaren ennakkoäänestyspaikat

Mustasaaren virastotalo
Keskustie 4, Sepänkylä, pääsisäänkäynti
12.–13.1. klo 10.00–18.00
14.1. klo 10.00–16.00
15.–16.1. klo 10.00–13.00
17.1.–18.1. klo 10.00–18.00

Sulvan kirjasto
Sulvantie 218
12.1. klo 15.00–19.00

Raippaluodon kirjasto
Kirkkotie 94
13.1. klo 17.30–20.00

Björköbyn kirjasto
Björköntie 735
17.1. klo 17.00–20.00

Koivulahden kirjasto
Veistotie 3
18.1. klo 14.30–19.00

Mustasaaren kirjastoauto

Keskiviikko 12.1.
10.15–10.45 Tuovila, Välimäentie 20
11.15–11.35 Helsingby, Puntais­tentie 52
11.50–12.20 Tölby, Tölbyn-Vikbyntie 247
13.30–14.00 Munsmo, Kotået 54
14.30–14.50 Riimala, Porintie 1032
15.00–15.30 Riimala, Rimalintie 857
15.45–16.05 Tölby, Tölbyn niittytie 392
16.15–16.40 Vargstubacken, Rimalin­tie 245
16.50–17.10 Helsingby, Puntaistentie 333
17.20–17.50 Helsingby, Puntaistentie 131
18.00–18.30 Tuovila, Lundintie 12
18.40–19.00 Vikby, Lappräntvägen 257

Torstai 13.1.
9.00–12.45 Karperö, Jungsundintie 64
14.10–14.40 Helsingby, Helsingbyn­tie 32
15.00–15.20 Miekka, Staversby­vägen 207
15.30–16.00 Veikkaala, Veikkaalantie 903
16.20–16.45 Södra Vassor, Åkersidsvägen 1
17.00–17.20 Vassor, Vassor byväg/Sandåsvägen
17.50–18.20 Petsmo, Petsmontie 509
18.30–19.00 Petsmo, Kalasatama

Maanantai 17.1.
9.00–10.30 Karperö, Jungsundintie 64
13.15–13.40 Panike, Panikevägen 376
13.50–14.15 Söderudden, Söder­uddentie/Klobbskatvägen
14.35–15.35 Norra Vallgrund, Söder­uddentie 3
15.50–16.15 Skatan, Österänds­vägen 33
16.25–16.50 Södra Vallgrund, Paloasema, Östra vägen
17.05–17.50 Södra Vallgrund, Sommarö­sundintie 263
18.00–18.20 Strömsgårdarna, Bullerås­vägen/Tallstigen
18.30–19.00 Norra Vallgrund, Söder­uddentie 3

Tiistai 18.1.
9.00–9.30 Böle, Kotimetsänkuja 3
10.00–10.30 Kuni, Kunintie 19
14.25–14.45 Singsby, Jungsundintie 157
14.50–15.15 Singsby, Maravägen 10
15.30–16.10 Iskmo, Iskmontie 35
16.20–16.45 Jugsund, Nynäsgränden 1
16.50–17.10 Jungsund, Jungsundin­tie 575
17.15–17.35 Jungsund, Kalvholmsvägen 108
17.40–18.00 Kalvholm, Slompvägen 1
18.05–18.25 Koskö, Kosköntie 704
18.35–18.55 Karperö, Karperöntie 538
19.00–19.25 Karperö, Bäckinraitti 54
19.35–20.00 Karperö, Holmhaantie 3