Länsirannikon ympäristöyksikkö valvoo uimavesien laatua uimarannoilla


Uimakausi on täällä, ja se tarkoittaa, että Länsirannikon ympäristöyksikkö valvoo uimavesien laatua alueen uimarannoilla. Uimakausi kestää 15. kesäkuuta – 31. elokuuta, ja tänä aikana suoritetaan säännöllisiä näytteenottoja.

Simstrand. Uimaranta.

Yksikön alueella on yhteensä 8 suurta yleistä uimarantaa (EU-uimarantoja) ja 33 pienempää uimarantaa, jotka sijaitsevat Kaskisissa, Mustasaaressa, Korsnäsissä, Kristiinankaupungissa, Maalahdessa, Närpiössä ja Vöyrillä. 

EU-uimarannoilta otetaan yhteensä neljä näytettä, kun taas pienemmiltä uimarannoilta otetaan kolme näytettä. Näytteenottopäivät jaetaan tasaisesti koko uimakaudelle niin, ettei näytteidenottopäivien väli ylitä yhtä kuukautta.

Näytteenotoissa analysoidaan suolistoperäisten enterokokkien ja Escherichia colin pitoisuuksia. Samalla tarkkaillaan mahdollisia sinileväesiintymiä sekä rannan yleistä siisteyttä. 

Kun sinilevästä tehdään rannalla havainto, siitä laitetaan uimarannalle ilmoitus, jossa varoitetaan uimisesta sinileväkukinnan aikana. Jos vesi on levästä vihreänä tai jos vedenpinnassa on leväpeite, ei vedessä tulisi uida. Pienet lapset ja lemmikkieläimet on pidettävä kauempana rannasta, jotta ne eivät niele leväpitoista vettä.

Tietoja uimaveden laadusta ja sinilevähavainnoista on myös Länsirannikon ympäristöyksikön verkkosivuilla.

Lisää uutisia