Mustasaaren kunnan yhteistoimintaneuvottelut ovat päättyneet


Mustasaaren kunnan yhteistoimintaneuvottelut päättyivät 19.5.2025. Neuvotteluissa saavutettiin kunnanhallituksen 10.2.2025 vahvistamat tavoitteet eli kunnan talouden parantaminen kolmella miljoonalla eurolla vuoden 2027 loppuun mennessä.

Replot

Yhteenlaskettu säästö on vuosina 2025–2027 noin 3,27 miljoonaa euroa: vuonna 2025 noin 445 000 euroa, vuonna 2026 noin 1,2 miljoonaa euroa ja vuonna 2027 noin 1,7 miljoonaa euroa.

Henkilötyövuosia vähennetään vuoden 2027 loppuun mennessä 18,4. Henkilöstön määrää vähennetään siten, että määräaikaisia palvelussuhteita ei jatketa, osaa tulevista eläköitymisistä ei korvata uusilla työntekijöillä, kokoaikaisia palvelussuhteita osa-aikaistetaan ja toistaiseksi palkattuja irtisanotaan.

Henkilöstö lomautetaan kolmeksi tai seitsemäksi päiväksi – ei koske kaikkia ammattiryhmiä

Lomautukset toteutetaan vuosina 2025–2026 seuraavan ehdotuksen mukaisesti:

  • Sivistyspalvelujen henkilöstö (pois lukien hallintohenkilöstö) sekä musiikkiopiston ja aikuisopiston toistaiseksi palkatut opettajat lomautetaan kolmen päivän ajaksi.
  • Muu henkilöstö lomautetaan seitsemän päivän ajaksi.

Lomautukset eivät koske osaa henkilöstöstä, muun muassa

  • varhaiskasvatuksen ja esiopetuksen opettajia, koska laissa edellytetään opettajia, jotta toiminta pystytään järjestämään
  • koulunkäynninohjaajia ja iltapäivätoiminnan henkilöstöä, koska heidät lomautetaan jo koulujen lomien ajaksi
  • varhaiskasvatuksen ja esiopetuksen avustajia, joilla on lääkehoidon/terveydentilan valvonnasta johtuva lääkehoitovastuu
  • Länsirannikon ympäristöyksikön ympäristö- ja terveystarkastajia ja eläinlääkäreitä lakisääteisten viranomaistehtävien vuoksi
  • uimahallin henkilöstöä, koska henkilöstöstä aiheutuvat kustannukset katetaan toiminnasta saatavilla tuotoilla.

Näiden toimenpiteiden lisäksi hallintotoimintoja virtaviivaistetaan ja keskitetään, mistä aiheutuu osalle työntekijöistä uusia työtehtäviä. Myös kunnan tiloista, kiinteistökannasta, palveluverkosta ja maksuista tehdään tarkastelu.

Yhteistoimintaneuvottelut päättyivät erimielisinä, koska työntekijöiden edustajat ilmoittivat, ettei kunnan henkilöstön palvelussuhteen ehtojen leikkauksia tai heikentämistä sisältävää neuvottelutulosta voida hyväksyä.

Neuvottelujen tulos käsitellään kunnanhallituksessa 26.5.2025.

Lisää uutisia